PASTERKA DAWNIEJ I DZISIAJ

Zwyczaj sprawowania bożonarodzeniowej liturgii nocnej wprowadzono w Kościele już w drugiej połowie V wieku, a do Polski ten zwyczaj dotarł prawdopodobnie wraz z chrześcijaństwem. Dawniej w Wigilię Bożego Narodzenia o północy każdy z domowników wraz ze służbą szedł do kościoła na pasterkę.

Po sytej wieczerzy, zakrapianej różnymi trunkami, w kościele było oczywiście bardzo gwarno i wesoło. Przytoczę Wam kochani żarty z dawnych czasów jakie żacy krakowscy robili przed pasterką. A więc przed pasterką do kropielnicy nalewali atrament i nawet podczas mszy zaszywali suknie kobietom, które właśnie się modliły. Jednak takie żarty w taką noc zostawały im wybaczane. W dzisiejszych czasach tak samo o północy jest odprawiana msza, która upamiętnia przybycie do Betlejem pasterzy i
złożenie przez nich hołdu nowo narodzonemu Mesjaszowi. Tradycyjnie msza rozpoczyna się kolędą ” Wśród nocnej ciszy…”. Oczywiście na pasterkę w Polsce nadal przybywają tłumy wiernych wraz z rodzinami. Jednak dziś nie wolno i nie powinno się pić trunków w Wigilię.

Tekst mojego autorstwa napisany 8 stycznia 2006 roku

Viola