HISTORIA KARTEK ŚWIĄTECZNYCH

Kochani wiecie, że pierwszą kartkę z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia wysłał w 1842 r. szesnastoletni londyński artysta, William Maw Egley. „Wynalazcą” kartki świątecznej jako takiej był jednak Szkot, Thomas Sturrock, który swoje pierwsze dzieło stworzył w 1841 roku.

W 1843 roku pojawiły się w Wielkiej Brytanii kartki zrobione na prywatne zamówienie sir Henry’ego Cole’a, pierwszego dyrektora Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie. Rysownikiem był John Calcott Horsley, a nakład wyniósł 1000 sztuk. W 1875 roku kartki świąteczne pojawiły się w Ameryce, za sprawą urodzonego we Wrocławiu Louisa Pranga. Zasługą Pranga było nie tylkowprowadzenie wzorów typowo bożonarodzeniowych, ale także organizowanie konkursów na najpiękniejsze kartki świąteczne.


Natomiast zwyczaj wysyłania życzeń świątecznych na specjalnych kartonikach stał się popularny na całym świecie w latach dwudziestych XX wieku. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku a najwcześniej na terenie Galicji. W każdym bądź razie teraz na całym świecie kartki świąteczne produkowane są w miliardach sztuk i każdego roku wysyłamy do siebie miliony kartek, a najciekawsze jest to, że coraz większą ich część zaczynają stanowić kartki elektroniczne. Oczywiście każdy z nas może również własnoręcznie zrobić taką kartkę świąteczną i chyba każdy z Was się ze mną zgodzi, że takie kartki zrobione samemu dla najbliższych i przyjaciół są najpiękniejsze.

Tekst mojego autorstwa napisany 9 luty 2006 roku

Viola