KSIĘGA PAMIĘCI JANA PAWŁA II
NAPISZ KILKA SŁÓW
BARKA UKOCHANA PIEŚŃ JANA PAWŁA II
ZAPAL SWOJEGO ZNICZA DO OJCA ŚWIĘTEGO
Jeżeli tak uroczyście obchodzimy
narodzenie Jezusa, czynimy to
dlatego, aby dać świadectwo,
że każdy człowiek jest kimś
jedynym i niepowtarzalnym…
Jan Paweł II
Jan Paweł II HISTORIA PAPIEŻA POLAKA
Uśmiechnij się z Ojcem Świętym.
O Wielkiej Krokwi i herbacie
Najsłynniejsza polska pielęgniarka, Helena Warszawska, przez wiele lat pracująca w Poradni Sportowo-Lekarskiej w Centralnym Ośrodku Sportowym w Zakopanem tak wspomina spotkanie z biskupem Karolem Wojtyłą („Karol Wojtyła w góralskiej anegdocie”), spisane przez Wojciecha Jarzębowskiego.
„Ojciec Święty, gdy jeszcze jako biskup Karol Wojtyła przyjeżdżał zimą na narty do Zakopanego, lubił oglądać skoki narciarskie na Wielkiej Krokwi. Nigdy nie siedział na trybunach, lecz stał z boku, na przedzie trybun, tak aby widzieć lot skoczka z profilu (…).
No i pewnego razu, a był wtedy podczas konkursu skoków pieroński mróz, właśnie rozdaję w tekturowych kubeczkach herbatę podchodzącym skoczkom i dostrzegam przy barierce jakiegoś kibica narciarskiego, w skafanderku, w czapeczce ‚marusarce’ na głowie. Zmarzł, bo przytupywał butami. Był przystojny, lecz tą przystojnością taką onieśmielającą. Krótko mówiąc, poczułam do niego okolicznościową sympatię. Do kubka nalałam gorącej herbaty, podchodzę i mówię:
– Napij się synku, bo mróz po dupkach szczypie. Uśmiechnął się, powiedział, że z przyjemnością się napije, miło jakoś tak podziękował.
Ja, gdy kogoś lubię, to bez względu na jego rangę, mówię, albo ‚syneczku’, albo ‚laleńko’. Kiedyś do ministra zdrowia powiedziałam: – ‚Nałóż kapcie, laleńko’ i grzecznie nałożył, gdy przyszedł obejrzeć przychodnię.
Do tego sympatycznego kibica miałam chęć coś jeszcze powiedzieć, a raczej zakląć na ten mróz, po mojemu, że uszy więdną: ale przeczuł to Stasiu Bobak, najlepszy wówczas nasz skoczek, który znał mój repertuar góralski i odciągnął na bok. Mówi: – ‚czy siostra wie, kto to jest?’. To jest biskup Wojtyła z Krakowa. Ja na to Staszkowi: – Gdyby ten biskup był nawet papieżem, też na mrozie w dupki by marzł i od Warszawskiej herbatkę pił.
Niedaleko staliśmy od barierki i widzę kątem oka, jak mój biskup uśmiecha się. Słyszał rozmowę. Nie zrażona wołam do niego: – Podać drugą? Kiwnął głową. Mówię do Bobaka: – ‚Widzisz i nie pogniewał się!'”.
Wizyta arcybiskupa
Niemal całe miasteczko zebrało się przy parafialnym kościele w oczekiwaniu na przyjazd biskupa. Orkiestra dęta ‚pożyczona’ z powiatu szykowała się do odegrania powitalnego marsza triumfalnego. Proboszcz co chwila nerwowo pocierał ręce, organista zaś kręcił się przy swoim chórze kościelnym udzielając ostatnich wskazówek. Wszyscy wypatrywali nie tyle zresztą w siną, ile raczej białą dal – jako że była to zima. Coś nagle zamajaczyło się na horyzoncie. Jedzie, jedzie! – rozległy się gorączkowe głosy w tłumie. Czarna kulka, hen na zbiegającej stromo ku miasteczku drodze, powiększyła się – wpierw obiecująco, później ku ogólnemu zawodowi: ‚Toć to narciarz, a nie żadna lemuzyna biskupia!’.
Narciarz zbliżał się do oczekującego tłumu i niektórzy ze zdziwieniem spostrzegali, że spod narciarskiej kurtki widać było czerwoną sutannę. Dziwne to było, co prawda, któż jednak czas się nad tym zastanawiać, skoro nareszcie pojawiła się w dali ciemna plama, która nie mogła być czymkolwiek innym, jak właśnie samochodem arcybiskupa. Wśród tłumu przetoczył się szmer podniecenia i wszyscy gorączkowo wpatrywali się w dobrze już teraz widoczną ciemną limuzynę. W międzyczasie samotny narciarz w sutannie zatrzymał się tuż przy chórze kościelnym, zdjął narty i spokojnie bez pośpiechu wszedł do kościółka.
Auto arcybiskupa zbliżało się. Proboszcz dał znak i orkiestra dęta ‚gruchnęła’ triumfalnego marsza. Gdy samochód zatrzymał się, proboszcz podbiegł, by otworzyć ekscelencji drzwi. Organista wzniósł ręce do góry czekając na ukazanie się arcybiskupa, tłum wołał: ‚Wiwat! Niech żyje!’ Ktoś już nawet zaczynał tradycyjne ‚Sto lat’, gdy nagle zrobiło się cicho jak makiem zasiał. Wszyscy z wytrzeszczonymi oczyma patrzyli na otwarte drzwi limuzyny, przez które widać było, że na tylnym siedzeniu nikt nie siedział. ‚Nie ma arcybiskupa – bąknął rozpaczliwie proboszcz’. Tłum nadal stał cicho i jakby bez ruchu, gdy wtem w drzwiach kościółka ukazał się ministrant w białej komży: ‚Arcybiskup jest już przy ołtarzu!’ – darł się wniebogłosy. ‚Chodźcie do kościoła'”.
źródło: wp.pl
Wypowiedź jednego człowieka z gwardii watykańskiej. „Ilekroć Papież przechodził obok nas a my staliśmy wyprostowani jak struny, i z poważną miną, zawsze to pociągał nas za guziki albo za troczki żeby nas rozśmieszyć… zawsze Mu się udawało.”
Młodzież krzyczy:
– Niech żyje papież!
A papież odpowiada:
– Niech żyje młodzież!
Na to Młodzież głośniej
– Niech żyje papież!!
A papież znowu
– Niech żyje młodzież!!
Młodzież zareagowała jeszcze głośniej.
Papież natomiast:
– Nie macie ze mną szans.
Ojciec Święty do odwiedzającego Go polskiego księdza: – Poczekaj chwilę na mnie, muszę trochę popapieżyć.
Podczas drugiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1983 roku tłumy krakowian gromadziły się przed domem arcybiskupów, który był rezydencją Ojca Świętego. Ludzie ani myśleli rozstać się ze stojącym w oknie papieżem i bez końca przedłużali dialog z nim. Wreszcie Ojciec Święty powiedział: „Cztery lata temu kręciliście mną, jak chcieli, a teraz już jestem starym papieżem i nie dam sobą kręcić”. Ten to ma dech W czasie tej samej pielgrzymki, 22 czerwca 1983 roku, na krakowskich błoniach odbyła się beatyfikacja dwóch powstańców styczniowych – brata Alberta Chmielowskiego i ojca Rafała Kalinowskiego. W trakcie ceremonii buchnął nagle z kadzielnicy wielki płomień, z którym nie mogli sobie poradzić ani ministranci, ani księża koncelebranci. Wreszcie ówczesny ceremoniarz papieski ks. John Magee, Irlandczyk, dmuchnął tak skutecznie, że płomień zgasł i z kadzielnicy począł unosić się upragniony dymek. Wydarzenie nie uszło uwagi Ojca Świętego, który, sięgając po kadzidło, powiedział z uznaniem o swoim ceremoniarzu: „Ten to ma dech!”.
Papież głośno rozmyśla przy licznych współpracownikach: – Co ja zrobię z tymi sedia gestatoria (lektykami papieskimi)? Kurzą się, miejsce zajmują. Paweł VI sprzedał tiarę i pieniądze rozdał ubogim, ale komu ja to sprzedam? Wiem… (i tu pada nazwisko jednego z polskich biskupów).
Pewnego razu Ojciec Święty Jan Paweł II siedział w swoim gabinecie i pracował. W jakimś momencie wykręcił numer szpitala w Szwajcarii, gdyż leżał tam jego chory przyjaciel, ks. biskup Andrzej Deskur. Bez trudności uzyskał rozmowę telefoniczną ze szpitalem i wtedy poprosił o połączenie z pokojem, gdzie leżał chory Biskup. Dociekliwa telefonistka zapytała: – A kto mówi?
– Papież! Padła lapidarna odpowiedź.
Panienka na chwilę zaniemówiła, a potem odpowiedziała rezolutnie:
– Z pana taki papież, jak ze mnie cesarzowa chińska!
Gdy wszystko wyszło na jaw, chciano ponoć zwolnić z pracy ową urzędniczkę, ale Ojciec Święty natychmiast się za nią wstawił,
gdyż – jak sam wyznał – „setnie się ubawił”.
Niedziela palmowa w Watykanie. Po bardzo meczącej dla Ojca Świętęgo mszy i procesji, Papa wraca do swoich apartamentów. Hiszpańska pielgrzymka młodzieży drze się w niebogłosy. Wołają Papieża. I faktycznie, okno zostaje otwarte, mikrofon wystawiony, Papież wychodzi, macha do nich i mówi:
– Idźcie już,
– Nie,
– Ależ idżcie już, bo będziecie zmęczeni,
– NIE
– No więc pytam się was po raz trzeci: idziecie spać?
– NIE!
– Róbcie jak chcecie, ale ja idę,
– NIE!
– Ja idę, ja idę, choćbyście nie wiem jak krzyczeli, to ja idę. Ja muszę jutro rano chodzić na nogach, a nie na rzęsach. Do-bra-noc!
Papież był bardzo niezadowolony z tego, że obwozi się go w szklanej klatce. Pomysłu tego broniła pewna Polka, mając możliwość rozmowy z Janem Pawłem II w Krakowie. – Ta klatka zmniejsza jednak ryzyko – tłumaczyła – Nic nie poradzimy, że się lękamy o Waszą Świątobliwość… – Ja też – uśmiechnął się Papież – niepokoję się o swoją świątobliwość.
Wszyscy sobie poszli
Któregoś wieczoru, podczas szpitalnej rekonwalescencji w klinice Gemelli po zamachu na Placu świętego Piotra, Papież wyszedł ze swojego pokoju na opustoszały korytarz. Rozejrzał się i powiedział: „Ładne rzeczy, wszyscy sobie poszli, a mnie zostawili!”
Podryw na księdza
Pewnego razu Karol Wojtyła wybrał się na samotną wycieczkę w góry. Ubrany sportowo, wyglądał tak, jak wielu innych turystów. W trakcie wędrówki spostrzegł, że zapomniał zegarka, podszedł więc do opalającej się na uboczu młodej kobiety i już miał zapytać o godzinę, gdy ta uśmiechnęła się. – Zapomniał pan zegarka, co? – A skąd pani wie? – zapytał zaskoczony Wojtyła. – Z doświadczenia – odrzekła – Jest pan dziś już dziesiątym mężczyzną, który zapomniał zegarka. Zaczyna się od zegarka, potem proponuje się winko, wieczorem dansing… – Ależ proszę pani, ja jestem księdzem – przerwał jej zawstydzony Wojtyła – Wie pan – odpowiedziała rozbawiona nieznajoma – podrywano mnie w różny sposób, ale na księdza to pierwszy raz.
Jeździć po kardynalsku
Pewnego razu zapytano Karola Wojtyłę, czy uchodzi, aby kardynał jeździł na nartach. Wojtyła uśmiechnął się i odparł: – Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!
Przeprosiny
Metropolita krakowski Karol Wojtyła przyjechał na pogrzeb sufragana częstochowskiego, biskupa Stanisława Czajki, niemal w ostatniej chwili. Witając się ze zgromadzonymi na uroczystości biskupami, jakoś pominął biskupa z Siedlec. Rychło jednak się spostrzegł, wrócił, podszedł do pominiętego i powiedział: – Świnia jestem, nie przywitałem Księdza Biskupa!
Pożegnanie biskupów
Po jednym ze spotkań Papież pożegnał polskich biskupów słowami znanej pieśni: „O cześć wam, panowie magnaci!”
Więcej już nic nie powiem
Przed ponad 25 laty Papież w ten sposób zakończył pierwszą audiencję dla Polaków: „Więcej już nic nie mówię, bo jeszcze bym coś takiego powiedział, że później Kongregacja Nauki Wiary musiałaby się do mnie dobrać”.
Opaleni kardynałowie
Pod koniec pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, w czerwcu 1979 roku, upływającej pod znakiem upałów, Papież oznajmił, że jej pierwszy efekt jest już widoczny – opalili się towarzyszący mu kardynałowie.
Jakoś człapię
Podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, w Olsztynie, dziennikarzowi „Gazety Wyborczej” udało się wychylić głowę ponad tłum i zapytać Jana Pawła II o zdrowie. – A jakoś człapię – odpowiedział Papież.
Złość piękności szkodzi
Przed kilku laty – wspomina watykański korespondent Telewizji Publicznej, Jacek Moskwa – po modlitwie „Anioł Pański” Jan Paweł II przemawiał, niemal krzycząc. Zaraz potem, podczas audiencji w Pałacu Apostolskim, Moskwa prosił Papieża, aby na siebie uważał, bo jego chrypka zaniepokoiła dziennikarzy. – To ze złości – usprawiedliwiał się Papież. A odchodząc dodał: – A złość piękności szkodzi.
Z Wami dziecinnieję
Podczas jednej ze swoich wizytacji rzymskich parafii Papież – jak to miał w zwyczaju – wdał się w rozmowę z dziećmi. – Wy jesteście młodzi, a ja już jestem stary – powiedział. – Nie, nie jesteś stary – gromko zaprotestowały dzieci. – Tak, ale jak jestem z wami, to dziecinnieję – replikował Papież.
Mów mi wujaszku
Podczas pierwszej wizyty w USA Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmyego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta, mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko: – Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość. Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział: – Mów mi wujaszku.
Papieskie wagary
Podczas powitania w Monachium Papież spytał licznie obecne dzieci: „Dano wam dziś wolne w szkole?”. „Tak” – wrzasnęła z radością dzieciarnia. „To znaczy – skomentował Jan Paweł II – że papież powinien częściej tu przyjeżdżać”.
Jak się czuje piesek
Jeden z watykańskich prałatów chciał się nauczyć polskiego, więc sprowadził sobie nasz elementarz. Nauka była jednak tak pospieszna, że kiedy chciał się nową umiejętnością pochwalić przed Ojcem Świętym, coś mu się pomyliło i zamiast: „Jak się czuje Papież”, rzekł: „Jak się czuje piesek?”. Papież spojrzał na niego zdumiony, po czym odpalił: „Hau, hau”.
Jan Paweł – Pawłowi
Podczas pierwszej pielgrzymki do Niemiec zebranym na mszy tak spodobały się cytowane przez Papieża słowa św. Pawła, że przerwali mu i zaczęli bić brawo. Kiedy Ojciec Święty znów doszedł do głosu, przerywając przygotowaną mowę, stwierdził: „Dziękuję w imieniu świętego Pawła”.
To tylko wasza konstytucja
W ostatnim dniu pielgrzymki do Polski w 1983 roku podczas pożegnania na lotnisku generał Jaruzelski poskarżył się Papieżowi, że ten w swych homiliach niezwykle surowo potraktował reżim komunistyczny. – Ja jedynie przytaczałem artykuły waszej własnej konstytucji – odparł łagodnie Papież.
Nie szumcie siostry nam
W hiszpańskiej Avili, gdy szum czyniony przez rozradowane zakonnice stawał się już wprost nie do zniesienia, Papież wypalił: „Te siostry, które ślubowały milczenie, hałasują tu najgłośniej”.
Podczas ostatniej pielgrzymki w Pełpinie: „Jak tak krzyczycie „Niech żyje papież”, przypomina mi się, gdy ktoś się pomylił i krzyknął: „Niech żyje łupież”. Ja was do tego nie zachęcam”.
Czy Wyborcza wybiera Papieża
Reporter „Gazety Wyborczej” podczas pielgrzymki Jana Pawła II w 1991 roku nie posiadał się ze szczęścia, kiedy stanął „oko w oko” z Papieżem, gdy ten wychodził ze swojego dawnego kościoła parafialnego w rodzinnych Wadowicach. Rozradowany krzyknął: „Pozdrowienia od polskich dziennikarzy dla Ojca Świętego”. „A Pan gdzie pracuje?” – zapytał dociekliwie Jan Paweł II I tu pod reporterem ugięły się nogi, bo pomyślał sobie, że do Papieża doszły głosy, iż „Gazeta” pisze czasem krytycznie o Kościele. Odpowiedział jednak zgodnie z prawdą: „W Gazecie Wyborczej”. Ojciec Święty jednak jak zwykle zachował klasę i zapytał z charakterystycznym dla siebie dowcipem: „A będziecie tam wybierać?”.
Nie mądrz się, lecz módl
Ojciec Jan Andrzej Kłoczowski, dominikanin, zapytał kiedyś Papieża, czy dojdzie do skutku planowane w roku jubileuszowym 2000 spotkanie przedstawicieli trzech wielkich religii: – Czy na Górze Synaj pojawią się chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi? – dociekał zakonnik – Ty się nie wymądrzaj, ty się módl! – odpowiedział Ojciec Święty
Czy protestanci wstaną wcześniej
Podczas pierwszej pielgrzymki do Niemiec w 1980 roku jeden z dziennikarzy zagadnął Jana Pawła II, czy zgadza się z opinią, że za mało czasu poświęcił na rozmowy z protestantami. „W Moguncji mogę wstać o dwie godziny wcześniej, ażeby z nimi rozmawiać, ale czy oni też wcześniej wstaną?” – opowiedział Papież
Niesforny Papież
Jak wiadomo podczas wizyty w 1999 roku w Polsce Jan Paweł II zachorował i z tego powodu odwołano jego wizytę w Gliwicach. Ojciec Święty nie dopuścił jednak do tego, aby to śląskie miasto było jedynym miejscem na trasie jego pielgrzymki, którego nie odwiedził. Niespodziewanie w ostatnim dniu wizyty, 17 czerwca, przybył do Gliwic, a zebranemu pół milionowi wiernych dziękował za „świętą cierpliwość dla Papieża”. Posługując się gwarą śląską, Jan Paweł II tak oto dialogował z tłumem: – Widać, że Ślązak cierpliwy i twardy, bo ja bym z takim Papieżem nie wytrzymał. Ma przyjechać, nie przyjeżdżo, potem znowu ni ma przyjechać – przyjeżdzo – Nic nie szkodzi – odparli wierni. – No, to dobrze. Jak nic nie szkodzi, to jakoś ze spokojnym sumieniem odjadę do Rzymu.
Ja w tym wieku byłem papieżem
W 1992 roku ojciec Leon Knabit został zaproszony na kolację do Ojca Świętego w pałacu watykańskim. W pewnym momencie Papież nieoczekiwanie zapytał: „To ile ojciec ma właściwie lat?”. – „Sześćdziesiąt trzy” – odparł benedyktyn. – O to w tym wieku ja już byłem papieżem – odrzekł Jan Paweł II. – Wiem o tym. Wiem i bardzo mi wstyd – powiedział ociec Leon i obaj wybuchnęli śmiechem.
Kurczę jest tańsze
Ksiądz Mieczysław Maliński, przyjaciel Ojca Świętego, podczas jednej ze swoich wizyt w domu papieskim nie posiadał się ze zdumienia, kiedy siostra usługująca do stołu papieżowi przyniosła gospodarzowi na kolację rybę, a jemu podała na talerzu kurczaka. Ksiądz Mieczysław zapytał: „Dlaczego?” – Dostałeś kurczę, bo kurczę jest tańsze – oznajmił z uśmiechem Ojciec Święty.
Kluger za Papieża?
W 1997 roku, podczas wizyty w Zakopanem, Jan Paweł II spotkał się w „Księżówce” ze swoimi kolegami gimnazjalnymi Teofliem Bojesiem i Stanisławem Jurą. – Jak długo zamierza Wasza Świątobliwość zostać z nami w Polsce tym razem? – zapytał Jura – mam nadzieję, że przynajmniej miesiąc? – Och, nie – odpowiedział Jan Paweł II – Muszę wracać do Rzymu pojutrze. Wiecie, że jestem papieżem. Mam dużo pracy w Watykanie. – Dlaczego uciekasz tak szybko – spytał Jura – Czyż nie zostawiłeś tam Jurka Klugera w zastępstwie?
Był też nauczycielem
Była sesja zimowa. Czekaliśmy na ks. prof. K. Wojtyłę, który miał egzaminować z etyki. Po dwóch godzinach wszyscy rozeszli się do domów, poza jednym kolegą księdzem, który przez cały semestr nie był na ani jednym wykładzie ks. prof. Wojtyły, gdyż w tym czasie wyjeżdżał na wystawy malarstwa do Warszawy. Ksiądz Profesor prosto z opóźnionego pociągu przyszedł pod salę egzaminacyjną. Wyglądał bardzo młodo, nie wyróżniał się wizualnie wśród księży studentów, którzy byli parę lat młodsi od niego. Ksiądz student pyta K. Wojtyłę, którego wcześniej nie widział na oczy: – Stary, ty też na egzamin? – Tak – odpowiedział zgodnie z prawdą Ksiądz Profesor, nie dodając ważnego szczegółu, że w charakterze egzaminatora. Ksiądz student zaczął ubolewać nad spóźnieniem egzaminatora, a tenże w mig zorientował się, że czekający nie uczęszczał na wykłady. Usiadł obok niego i zaczęli godzinną rozmowę związaną z zagadnieniami etyki, które były przedmiotem wykładów. Ksiądz student z podziwem popatrzył na ks. Wojtyłę i stwierdził: – Stary, jak ty jesteś obkuty! Proszę cię, jeśli przyjdzie Ksiądz Profesor, to nie wchodź przede mną na egzamin, bo z pewnością obleję! – Dobrze – zgodził się pokornie ks. Wojtyła – ale powiedz mi szczerze, dlaczego nie byłeś na ani jednym wykładzie? – Bo wiesz, panuje powszechna opinia, że jego wykłady są bardzo trudne i wręcz abstrakcyjne, ale gdyby miał taki dar przekazywania wiedzy jak ty, to słuchałbym go z największą przyjemnością. – Dobrze, to daj indeks – powiedział Ksiądz Profesor. – Co ty, żarty sobie stroisz? zapytał ksiądz student, na co usłyszał: – Daj indeks, jestem Wojtyła – i Ksiądz Profesor wpisał oniemiałemu z przerażenia koledze 4+, z uwagą, by jednak w przyszłym semestrze zaczął uczęszczać na wykłady, by samemu wyrobić sobie sąd o wykładowcy. Tym pozornie małym wydarzeniem, o którym dowiedzieliśmy się natychmiast, zyskał taką sympatię, że bariera iluzorycznego strachu została pokonana na zawsze…
Komu lektykę
Papież głośno rozmyśla przy licznych współpracownikach: – Co ja zrobię z tymi sedia gestatoria (lektykami papieskimi)? Kurzą się, miejsce zajmują. Paweł VI sprzedał tiarę i pieniądze rozdał ubogim, ale komu ja to sprzedam? Wiem… (i tu pada nazwisko jednego z polskich biskupów).
Siostrzyczka Tomcia Paluszka
W czasie jednej z ceremonii na Placu świętego Piotra Papież, przechodząc wzdłuż barier, zauważa małą dziewczynkę, zagubioną w tłumie, ludzie podają mu ją ponad barierą, a on bierze ją za rękę i wędrują we dwoje po wyłożonej czerwonym suknem drodze do tronu. I tu nagle wkraczamy w bajkę: kolumnada Barniniego staje się lasem o pniach bez gałęzi. Ojciec Święty w obszernych szatach, z mitrą błyszczącą w słońcu, staje się jakiś królem z legendy, a dziewczynka – siostrzyczką Tomcia Paluszka. Doszedłszy do tronu, legendarny król podnosi dziecko w górę tak, żeby zewsząd można je było zobaczyć i przybiegający z głębi placu rodzice odbierają je z papieskich rąk.
Biskup i góral
W czasie jednej z wędrówek po górach biskup Karol Wojtyła spotkał górala, który – widząc wędrowca utrudzonego i zakurzonego – zapytał go, kim jest. – Biskupem! – odpowiedział zziajany Karol – Jak wyście som biskupem, to jo jestem papieżem! – wzruszył ramionami góral.
Najprzystojniejszy kardynał
Kiedyś, podczas wizytacji jednej z podhalańskich parafii przejęta z wrażenia gaździna pomyliła przygotowany tekst powitania kardynała Karola Wojtyły i zamiast zatytułować go „najdostojniejszym”, powiedziała „Witojcie nom najpsystojniejsy księze kardynale”. On zaś spojrzał na nią z filuternym błyskiem w oku i odparł: „No, coś w tym jest”.
A co, nie wolno mi?
Kiedy po Krakowie rozeszła się wieść, że 29 maja 1967 roku arcybiskup Karol Wojtyła został kardynałem, ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, znany obecnie z prowadzenia programów telewizyjnych, pogratulował nominowanemu w typowy dla księży sposób: ukląkł na jedno kolano i pocałował go w rękę. Ku zaskoczeniu ojca Leona świeżo upieczony kardynał zrobił dokładnie to samo. „Proszę Księdza Kardynała!” – zawołał zmieszany i zażenowany benedyktyn. „A co, nie wolno mi?” – odparł z figlarnym uśmiechem przyszły papież.
Wierszyki na różne okazje
Podczas wypraw turystycznych ze studentami ks. Karol Wojtyła, zwany „Wujkiem”, często układał wierszyki i piosenki do różnych sytuacji. W 1957 roku w Bieszczadach recytował taki oto dwuwiersz: „Rano mnie chwalą, wieczorem mnie ganią i jak tu można wierzyć tym… paniom”. W 1952 roku swojej podopiecznej, świeżo upieczonej nauczycielce, podarował notes z dedykacją: „W tym notesie nie pisz dwójek, o to prosi Cię dziś Wujek!”. W 1955 roku, podczas spływu kajakowego na Drawie, cała grupa, potwornie zmęczona, dotarła na biwak o zmroku. Jedynie „Wujek” nie tracił rezonu i całą sytuację spuentował rymowanką: „Za te całodzienne harce, Zmówię brewiarz przy latarce”. Wierszyki do różnych sytuacji układał również będąc biskupem i kardynałem. Kiedy wyjeżdżając na narty do Zakopanego zatrzymał się w klasztorze urszulanek na Jaszczurówce, „dokuczał” jednej z sióstr, o imieniu Alfonsa, ułożonym przez siebie wierszykiem: „Siostra Alfonsa na mnie się dąsa”.
Nie ma chrztu bez wody
15 maja 1977 roku, po wielu trudnościach i po długoletnich oczekiwaniach na pozwolenie budowy kościoła, odbył się wreszcie długo oczekiwana konsekracja świątyni w Nowej Hucie-Bieńczycach. Na uroczystościach w mieście, gdzie według założeń władz komunistycznych nie miało być miejsca dla Boga, przybyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Stali oni cierpliwie kilka godzin mino nieustannie padającego ulewnego deszczu. Kardynał Karol Wojtyła dodawał im ducha słowami: „Konsekracja to jakby chrzest, a gdzie jest chrzest, tam musi być i woda”.
Czy jest tu biskup?
W 1960 roku, wracając po Bieszczadach, grupa „Wujka” wsiadła do pociągu do Krakowa w Sanoku. Nagle do przedziału wtargnął konduktor i zakrzyknął: „Czy jest tu Biskup?”. Wszyscy zaniemówili, nie widząc o co chodzi. Widząc zdziwione miny, konduktor wyjaśnił: „Uczeń Biskup z Rybnika”. Pierwszy ocknął się ks. Wojtyła, który był już wówczas biskupem i odpowiedział: „Nie, nie ma go tutaj”. Okazało się, że konduktor znalazł legitymację niefortunnego Biskupa i szukał go, by mu ją oddać.
Papież to nie mistrz olimpijski
Pracownicy Watykanu nie mogli pogodzić się z tym, że nowy papież nie chce korzystać z lektyki papieskiej, zwanej sedia gestatoria. „Bez sedia gestatoria Ojciec Święty nie będzie widziany, może więc jakiś podest?” – nie dawali za wygraną „watykańczycy”. „Na podest nie wejdę, nie jestem mistrzem olimpijskim!” – oznajmił stanowczo Jan Paweł II.
Górale obronią
Nazajutrz po uroczystości inauguracji pontyfikatu, 23 października 1978 roku, papież spotkał się w Auli Pawła VI ze swoimi rodakami licznie przybyłymi do Rzymu. Dostrzegłszy górali w pięknych, tradycyjnych strojach, podszedł do nich i powiedział: – „No, jacyż to z was są górale, co ciupagi macie, a swojego metropolitę toście wypuścili z Krakowa?”. Na to Staszek Trzebunia odpowiedział: „Przecież jakby się tu wom jaka krzywda działa, to my przyjdziemy i was bydziemy bronić!”.
Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, na świecie zamieszanie, Zbigniew Brzeziński (ówczesny doradca prezydenta USA) miał nawiązać kontakt z Watykanem. Z trudnościami zdobył telefon do Stolicy Apostolskiej i udało mu się porozmawiać z Papieżem. Na koniec rozmowy poprosił:
– Czy Wasza Świątobliwość zechciałby udostępnić prywatny numer telefonu do wykorzystania w nagłym wypadku?
Papież odsunął słuchawkę i do księdza Dziwisza nieśmiało:
– Czy ja mam jakiś prywatny telefon?
Nowe obowiązki wymagały sił. Nagła śmierć Jana Pawła I po zaledwie 33 dniach pontyfikatu była wielce wymowna.
Plan budowy w Castel Gandolfo basenu kąpielowego wywołał krytykę Jana Pawła II – zaczęto oskarżać Papieża o rozrzutność i …egoizm. A on odpowiadał: – Papież potrzebuje ruchu. A nowe konklawe będzie kosztować dużo więcej.
Karol Wojtyła – Jan Paweł II słynął z ciętego języka. Jeszcze w Krakowie, gdy się dowiedział, że ksiądz Boniecki złamał nogę na nartach, stwierdził:
– Tak to już jest, jak ktoś najpierw jeździ, a potem dopiero się uczy.
Gdy jeden z biskupów zagadnął Go: – No cóż, starzejemy się, Ojcze Święty… Papież spojrzał na niego i odparł: – Tak, ale ja od nóg.
„Jestem zadowolony, wy też bądźcie”
ŚWIATEŁKO PAMIĘCI:) ………..(……… …………)……… ………..(i)…….. ……….(i!i)…….. ……….[^]…… ………[[]|[]]….. …….[][]+[][]….. …….[][][][][]…… …….[][][][][]…… …….[][][][][]…… …….[][][][][]….. …IIIIIIIIIIIIIIIII… … OBY NIGDY NIE ZGASŁO! Zabrałeś ze sobą słońce, zabrałeś twarz pełną powagi zmęczoną i uśmiechniętą. Zabrałeś ze sobą płomienne słowa głoszonej nauki Chrystusowej i kwiaty, które dostałeś na lotnisku i uścisk tysięcy dłoni, a oni wołali ZOSTAŃ Z NAMI Zabrałeś ze sobą cząstkę Polski i wszystkie serca i swoje ręce wzniesione ku górze w geście miłości Ty pielgrzym pokoju a oni wołali ZOSTAŃ Z NAMI Odszedłeś zostawiając nadzieję. *”*°•ڰۣڿ♥ڰۣڿ•°*”* ●════*◄+►*════● Pozostawiłeś Polskę nam.Ojcze Święty błogosław nas.
NA ZAWSZE ZOSTANIESZ W MOIM SERCU
TY – KTÓRY UCZYŁEŚ NAS MIŁOŚCI
TY – KTÓRY UCZYŁEŚ NAS POKORY
TY – KTÓRY UCZYŁEŚ NAS ŻYCIA
NA ZAWSZE WIERNI TWOIM NAUKOM.
***—***—***—***—***—***—***
$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$$
NIE CZUŁEŚ LĘKU, NIE ZNAŁEŚ ZŁOŚCI,
ŻADNEJ POMOCY NIE BYŁO CI TRZEBA,
BO ZA TWE SERCE PEŁNE MIŁOŚCI
BÓG CIĘ OBIECAŁ PRZYJĄĆ DO NIEBA.
TEGO WIECZORU KLUCZE PIOTROWE
NA OŁTARZ W KAPLICY SYKSTYŃSKIEJ ZŁOŻYŁEŚ.
JUŻ OGŁOSZONO ŚWIATU ŻAŁOBĘ,
JUŻ TRUD WĘDRÓWKI ZIEMSKIEJ SKOŃCZYŁEŚ.
ŚMIERĆ ZAŁOŻYWSZY BLADE PRZEBRANIE
STANĘŁA NAD ŁOŻEM TWYM POCHYLONA,
TRUPIM SPOJRZENIEM KOŃCZĄC ZADANIE
WZIĘŁA CIĘ OJCZE W SWOJE RAMIONA.
ODDAJĄC DUCHA SZEPNĄŁEŚ „AMEN”
I ZAKOŃCZYŁEŚ ZIEMSKIE ISTNIENIE.
ODSZEDŁEŚ OD NAS, BY SPOTKAĆ SIĘ Z PANEM,
KTÓRY W NAGRODĘ CI PODAŁ ZBAWIENIE.
CZYM ŚWIAT ZASŁUŻYŁ, ŻE BÓG GO OBDARZYŁ
PŁACZEM POLSKI PO STRACIE SYNA,
KTÓRY TAK WIELKĄ MIŁOŚCIĄ JĄ DARZYŁ?
GDZIE POLSKO ROZPACZY TWOJEJ PRZYCZYNA?
ZANOŚ MODLITWY SWOJE DO NIEBA,
ON Z OKNA W NIEBIE POBŁOGOSŁAWI!
CZEGÓŻ CI POLSKO WIĘCEJ POTRZEBA,
CO JESZCZE WIĘKSZĄ RADOŚĆ CI SPRAWI?
LECZ W POLSCE CIĄGLE RZEWLIWIE PŁACZĄ,
CIĄGLE TRUCHLEJĄ SERCA POLAKÓW,
BO SWEGO PAPIEŻA JUŻ NIE ZOBACZĄ,
JUŻ NIE PRZEMÓWI DO SWOICH RODAKÓW.
WIĘC WZNOSI SIĘ DZISIAJ NA CAŁY ŚWIAT
GORZKIE KRAJANÓW PO NIM SZLOCHANIE:
ODSZEDŁ PRZYJACIEL NASZ, OJCIEC I BRAT-
SPOCZYWAJ W POKOJU, ZGASŁE KOCHANIE.
Napisał ksiądz : Radosław Pańko
……………………)
…………………..(,)
……….)………._’\!/’_
………(,)………(„””””)
……._’\!/’_.•°*”˜҈.•°*”˜҈
…….(„””””)..DOBRANOC!
.•*”˜.•*”˜҈.• ŻYCZĘ
.•*”˜ KOLOROWYCH SNÓW
_-:¦:-_________”♥”_________-:¦:-
Dziękujue bardzo za to szczęście które ostatnio mnie spotkała, lecz chciałabym aby ten rok zakończył się lepiej. Bardzo o to proszę! Jeszcze raz Dziękuje za a to!!!
Ojcze Swiety…poblogoslaw calemu swiatu i zeslij laske nawrocenia tam gdzie brak czlowieczenstwa.Byles i jestes chociaz cie nie widzimy.Dzialaj dalej w imie Jezusa poprzez tych co cie prosza i ci wierza!
Wspaniały człowiek mówił,że „Człowiek jest wielki nie przez to co posiada lecz przez to kim jest”. Mądre słowa
Dziękuje Ojcze Święty!!!
Kochany, dobry i miłosierny człowiek. Mój wielki ponadczasowy, moralny autorytet. Ojcze Święty módl się i wstawiaj się za nami do Boga, bardzo tego potrzebujemy. Byłeś i nadal jesteś w naszych sercach. Jesteś dumą naszego narodu!! Dziś Boże Narodzenie, Bóg się rodzi…Niech narodzi się w każdym z nas…
dziękujemy Ci Ojcze za to że jesteś w śród nas . Kochany Ojcze opiekuj się nami i czuwaj
TO BYŁ WSPANIAŁY CZŁOWIEK ,POTRAFIŁ KOCHAĆ WSZYSTKICH RÓWNO NIEMIAŁO DLA NIEGO ZNACZENIE TO CZY JEST BIEDNY CZY POGADY.BYŁTO CZŁOWIEK O PIEKNYM ,PEŁNYM MILOSCI SERCU,WIERZYL W MŁODZIESZ,POTRAFIŁ PRZEMAWIAC DO LUDZI…BARDZO MI GO BRAKUJE..KOCHAM CIE JANIE PAWLE II TWOJA OWIECZKA
To wielki czlowiek,ktory poruszal ziemie rekoma mlodziezy i poruszal niebo swoimi modlitwami aby na ziemi zapanowal pokoj.Pomimo swojego odejscia do domu ojca bedzie nadal zyl w nasztch sercach a wraz z nim piekna piesn „o panie to ty na mnie spojrzales……….”.To jest nasz hymn dla ciebie.ty Ojcze Swiety naprawde byles zeslany nam przez pana naszego Boga Ojca tutaj na ziemie.Jestem bardzo dumna ze wlasnie to nasz polak byl PAPIEZEM.DZIEKUJE CI OJCZE SWIETY.
To wielki czlowiek,ktory poruszal ziemie rekoma mlodziezy i poruszal niebo swoimi modlitwami aby na ziemi zapanowal pokoj.Pomimo swojego odejscia do domu ojca bedzie nadal zyl w nasztch sercach a wraz z nim piekna piesn „o panie to ty na mnie spojrzales……….”.To jest nasz hymn dla ciebie.ty Ojcze Swiety naprawde byles zeslany nam przez pana naszego Boga Ojca tutaj na ziemie.Jestem bardzo dumna ze wlasnie to nasz polak byl PAPIEZEM.DZIEKUJE CI OJCZE SWIETY.
Cudowny ukochany przez Matke Boska, ktora uwielbial wzajemnie i docenil. Madry i swiety juz za zycia. Nie dane mnie bylo Go spotkac, niemniej przeznaczyl dla mnie ARKE gdyz jesli tylko cos przyskrobie i ide skruszona do kosciolka tam mnie On wita Arka a ja placze. Duma naszego narodu…. nie zapomnijmy brac przyklad z kazdego jednego celebrowanego cudownym tonem slowa ukochanego naszego Karola Wojtyly, ktory pokazal calemu swiatu, ze mozna jak sie tylko chce pokochac kazdego i zasiac pokoj w duszach i dobro nawet zbrodniarz Ali potrafil zalowac za grzechy czyz to nie cud???? Kocham Karola Wojtyle od zdjecia jako dziecko do teraz gdyz jest juz na tronie u gory i na nas patrzy swoim dobrym, milym i madrym wzrokiem…. CHWALA JEMU…. kochajmy sie wzajemnie a bedzie dobrze….. Alleluja Jezus Zmartwych Powstal i wlasnie dlatego tez, ze nas baaardzo kocha i takich grzesznikow jak mnie takze….. Alleluja …
Dziękuję za opinię i pochwałę. Serdecznie pozdrawiam. Jutro będzie Wielki Dzień.
Wielki, swiety, zapewne od urodzenia pupilek Matki Boskiej, ktora za to bardzo kochal… kochamy go zawsze tak samo, chociaz nigdy osobiscie sie nie spotkalam (czego bardzo zaluje) to zawsze bylam dumna i pelna podziwu dla tak ogromnej osobowosci i do dzis nie moge nie pomyslec o tym ogromnym normalnym swietym.
Juz kilka lat odkad odszedl do domu Ojca. A jednak jest czescia mojego zycia. Nauczyl mnie byc wytrwala osoba. Pod koniec zycia cierpial w milczeniu. A teraz juz nie dlugo bedzie blogoslawionym. Nasz Ojciec Swiety? Tak. Nareszcie. Blogoslawiony za zycia i na wieki
Żył wśród nas i żyć będzie
Gdy wśród nas żył, był niewielki,
Broił, psocił, nosił szelki.
Gdy już podrósł, to nauka,
Wzięła górę, lecz wciąż szukał.
A gdy znalazł swoją drogę,
Wielbił mocno Pana Boga.
Więc Bóg Wielki Mu powierza,
Wielką misję – Tron Papieża.
Jako Papież był wspaniały,
Uwielbiany, pełen chwały.
Pragnął złączyć wszystkich ludzi,
Miłość w sercach ich obudzić.
Człowiek serca tak wielkiego,
Kochał młodzież – była Jego.
Ona za to Mu śpiewała
I młodości dodawała.
Gdy spełniłeś swe zadanie,
Tu na ziemi, Wielki Panie,
Pan Bóg wezwał Cię do siebie,
Teraz będziesz służyć w Niebie.
Ty przykładem dla nas byłeś,
Jak żyć w wierze nas uczyłeś.
Za to pięknie dziękujemy,
Serca swe Ci oddajmy.
Żegnaj Ojcze ukochany,
Obraz Twój niezapomniany,
Wryty w serca nasze będzie,
Chociaż Cię już tu nie będzie.
Przecudowny wiersz…. chwala temu i wiele lask boskich kto to napisal… prawda ze jestesmy dobrzy i madrzy???? Brakuje nam tylko takiego przywodcy jak KOCHANY KAROL WOJTYLA….
Ojciec Święty był wielkim człowiekiem!!! zawdzięczam mu bardzo wiele ,to on nauczył mnie że śmierć nie jest końcem życia!!!jest początkiem nowego życia!!!!i że śmierci niemożna się bać!przecież po śmierci spotkamy naszych bliskich których już nie ma!!!!
Ojcze Święty dziękuje!!! na zawsze będziesz w mym sercu