magia świąt

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ MATEUSZOWI ZA PRZEPIS NA PYSZNY MAKOWIEC JAPOŃSKI, KTÓRY UMIESZCZAM NA MAGII, ABY KAŻDY MÓGŁ Z NIEGO SKORZYSTAĆ :):) ZAŁOŻYŁAM RÓWNIEŻ NOWĄ KATEGORIĘ „PRZEPISY ŚWIĄTECZNE GOŚCI”, MOŻECIE WYSYŁAĆ MI FAJNE ŚWIĄTECZNE PRZEPISY NA ŚWIĄTECZNE DANIA, PRZEKĄSKI, SAŁATKI, PYSZNE CIASTA, CIASTECZKA, TORTY A JA BĘDĘ UMIESZCZAĆ JE NA STRONCE, I KAŻDY Z NAS BĘDZIE MÓGŁ Z NICH SOBIE DOWOLI KORZYSTAĆ:)

magia świąt

MAKOWIEC JAPOŃSKI WEDŁUG MATEUSZA

SKŁADNIKI:

75-80 dag maku niebieskiego suchego
1-1,1 kg jabłek Reneta
5-7 jajek
2 łyżeczki proszku do pieczenia
30 dag masła
0,5-1 szkl cukru trzcinowego
20 dag rodzynek sułtańskich
15 dag żurawiny
10-15 dag śliwek
10 dag moreli
10 dag skórki pomarańczowej
3-5 łyżek miodu
1 aromat migdałowy
1 l mleka do namoczenia maku + 1 l mleka do namoczenia rodzynek i żurawiny
5-10 łyżek kaszy manny
bułka tarta do wysypania brytfanny

święty mikołaj

UWAGI:

1. Rodzynki i ich ilość dobrać stosownie do upodobań. Do powyższego można dodać np. 10 dag orzechów włoskich lub migdałów.

2. Dolne wartości dla cukru i miodu powodują, że placek ma odpowiednią słodkość. Jeżeli ktoś nie jest pewien czy tyle dla niego wystarczy – może najpierw osłodzić „w dolnych granicach” a potem dosłodzić miodem.

3. Porcja na dużą blachę – ja mam największą blachę 39,5×23,5×6 – wychodzi prawie pełna brytfanna.

4. Nigdy nie próbowałem z dostępnym w sklepach makiem mielonym, więc nie wiem jak wyjdzie. Uważam, że urok Świąt polega na tym, żeby wszystko robić samodzielnie i nie kupować gotowców.

5. Zmielony mak umieścić w dość dużym garnku lub innym podobnym naczyniu, ponieważ wychodzi tego dużo – mnie mieści się w garnku o wysokości 16 cm i średnicy 23 cm.

6. Sok z jabłek: jeżeli jest go dużo wtedy można nieco odcisnąć jabłka przed wrzuceniem ich do maku a jeżeli soku nie ma lub jest go mało – bierzemy wszystko. Pamiętajmy, że makowiec japoński ma być wilgotny a nie suchy.

7. Kaszy manny przynajmniej 5 łyżek, żeby makowiec się trzymał. Im więcej dodacie tym makowiec będzie bardziej „zbity”.

Bałwanek

PRZYGOTOWANIE:

1. Mak wsypać do gotującego się mleka, zmniejszyć płomień i gotować przez 10-15 minut ciągle mieszając. Wyłączyć gaz pod garnkiem, garnek pozostawić aby odrobinę ostygł. Następnie przykryć pokrywką, owinąć w koc lub w inny sposób zabezpieczyć przed szybką utratą ciepła i pozostawić na 8 do 12 godzin. [Najlepiej zrobić to wieczorem – mak przez noc ostygnie i rano będzie się dawało z nim pracować dalej]
2. Wyjąć masło z lodówki. Do miski wsypać rodzynki, żurawinę i zalać mlekiem.
3. Mak odcedzić na sitku, zemleć dwukrotnie w maszynce na najdrobniejszych oczkach (sito do maku).
4. Obrać jabłka, zetrzeć na tarce jarzynowej.
5. Posiekać lub zemleć orzechy albo migdały. Posiekać śliwki oraz, jeżeli występują, inne większe bakalie (np. morele).
6. Żółtka oddzielić od białek. Białka wstawić do lodówki. W osobnym naczyniu zmiksować masło z cukrem. Następnie po dodawać po trochu żółtka (po 1-2 naraz) ciągle miksując.
7. Do zmielonego maku dodać rodzynki, śliwki, orzechy, żurawinę, skórkę pomarańczową, miód i aromat migdałowy. Zmiksować.
8. Do masy z pkt 7 dodać zmiksowane w pkt 6 masło, żółtka i cukier trzcinowy. Zmiksować. Następnie dodać jabłka, proszek do pieczenia i kaszę mannę. Zmiksować.
9. Białka ubić na sztywno z odrobiną soli. Przełożyć do masy z pkt 8 i wymieszać szpatułką lub łyżką.
10. Tak otrzymaną masę wylać do brytfanny wysmarowanej masłem lub margaryną i wysypanej bułką tartą. Wyrównać wierzch i wsadzić do piekarnika nagrzanego do 180-190 stopni na 65 do 75 minut (grzanie góra-dół, bez termoobiegu). Piec na środkowej lub, jeżeli jest 5 półek w piekarniku, na półce niżej niż środkowa.

Przepis na ten pyszny Makowiec Japoński

nadesłał mi nasz stały Gość Mateusz Dziękuję :):)