ZAPRASZAM RÓWNIEŻ BARDZO SERDECZNIE DO OBEJRZENIA

NASZEJ ŚWIĄTECZNEJ GALERII Z PIĘKNYMI ZDJĘCIAMI Z ANGLII KLIK

 

ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA W ANGLII



Święta Bożego Narodzenia w Anglii są krótsze niż w Polsce, ponieważ zaczynają się 25 grudnia. W tym kraju nie obchodzi się wigilii jak u nas w Polsce. O godzinie 15 do narodu przemawia Królowa Elżbieta II. Tradycje tą zapoczątkował król Jerzy V w 1932 roku. Na Wyspach Brytyjskich dzieci są nieco bardziej zaangażowane w święta, ponieważ występują w różnych przedstawieniach i teatrzykach. W Boże Narodzenie w Anglii podobnie jak u nas są śpiewane różnego rodzaju kolędy. Od 150 lat na Wyspach Brytyjskich gości również choinka. Tradycyjnie od 1947 roku Norwegowie przesyłają drzewko świąteczne, które ozdabia Trafalgar Square. Jest to symbol, który upamiętnia współpracę pomiędzy tymi narodami w okresie II wojny światowej. Następny dzień (26 grudzień) to tzw. Boxing Day, który jest dniem wolnym od pracy. To dzień rozpoczęcia poświątecznych wyprzedaży oraz wydarzeń sportowych – szczególnie zmagań łowieckich. Boxing day spędza się zazwyczaj z rodziną grając w gry planszowe lub oglądając sport w telewizji. Dawniej 26 grudnia był dniem, kiedy bogaci wspomagali biednych darowizną. Obecnie właściciele większych firm, przygotowują i wręczają drobne upominki swoim pracownikom, a pozostałe osoby obdarowują np. gazeciarzy, śmieciarzy, mleczarzy, itp. W szkołach organizowane są zbiórki przedmiotów, które następnie zostają wysłane do najbardziej potrzebujących osób.

O godzinie 15 do narodu przemawia Królowa Elżbieta II

Tradycyjne świąteczne posiłki

Boże Narodzenie w Anglii i świąteczne stoły wyglądają inaczej niż w Polsce. Przede wszystkim posiłki są spożywane w koronach wykonanych z papieru. Jest to symbol nawiązujący do Trzech Króli. W przeciwieństwie do naszej wigilii, Anglicy spożywają główny posiłek w okolicach godziny dwunastej albo krótko po niej. Tradycyjnym posiłkiem, odpowiednikiem naszego karpia jest indyk nadziewany różnymi warzywami. Towarzyszą mu również inne potrawy takie jak zawijane kiełbasy w boczek etc. Na deser podawany jest słynny pudding, który jest polewany budyniem albo brandy. Tradycyjnie w tym drugim przypadku alkohol jest podpalany, a ogień ma odstraszać nieszczęścia. Tradycja nakazuje, iż pudding powinien być wykonany z trzynastu składników. Ma on symbolizować Jezusa Chrystusa i dwunastu apostołów. Oprócz puddingu podaje się również babeczki nadziewane bakaliami i inne smakołyki. Brytyjską tradycją jest również łamanie tzw. wishbone – jest to kość indyka, która kształtem przypomina literę Y. Osoba, która po przełamaniu będzie trzymała największą część kości, ma prawo do pomyślenia jednego życzenia.

Choinka

Również w Anglii trudno sobie wyobrazić Boże Narodzenie bez choinki. Dla większości rodzin, prawdziwe obchody świąt zaczynają się wraz z wyborem drzewka (chociaż w ostatnich latach Brytyjczycy coraz częściej decydują się na zakup sztucznej choinki) i przygotowywaniem dekoracji. Jedną z bardziej znanych choinek na świecie znajdziemy w Londynie. I tak jak już wcześniej wspomniałam co roku pojawia się ona na Trafalgar Square. Drzewko świąteczne jest ofiarowywane londyńczykom przez stolicę Norwegii – Oslo, w celu upamiętnienia i podziękowaniu za pomoc, jaką mieszkańcy Londynu zaoferowali norwegom podczas II wojny światowej. Pierwsze takie drzewko pojawiło się na Trafalgar Square w 1947 i owa tradycja jest utrzymywana do dzisiaj. Uroczyste oświetlenie tego dowodu przyjaźni brytyjsko-norweskiej odbywa się w pierwszy czwartek grudnia. Choinka na Trafalgar Square stanowi centralny punkt dla bożonarodzeniowych kolędników. W Anglii pomimo bardzo szerokiego wyboru gotowych dekoracji na choinkę, popularny jest zwyczaj, aby przygotowywać je własnoręcznie. Nieodłączną świąteczną dekoracją są również girlandy.

Jemioła (Mistletoe)

Jemioła uchodzi za symbol życiodajnej energii, płodności. Określana jest także rośliną pokoju. Świąteczny zwyczaj pocałunku pod jemiołą, który ma przynieść szczęście na cały rok – wywodzi się właśnie z Anglii:)

Laska cukrowa (Candy cane)

Kojarzona głównie z USA, ale bardzo popularna także w Zjednoczonym Królestwie. Tradycyjnie taka laska ma czerwono-biały kolor i miętowy smak, jednak obecnie dostaniemy ją w różnych wariantach kolorystycznych i smakowych. Często zawiesza się ją jako ozdobę na gałązkach choinki.

Gwiazda Betlejemska (Poinsettia)

Roślina dekoracyjna związana z Bożym Narodzeniem. Podobnie jak laska cukrowa, kojarzona raczej z USA, ale pojawiająca się także w brytyjskich zwyczajach i symbolach świątecznych.

Świąteczna skarpeta (Christmas Stockings)

W Anglii dzieci piszą listy do Mikołaja, a legenda głosi, że jak się je wrzuci do kominka, to niesione z dymem trafią przez komin bezpośrednio do Mikołaja! W Anglii podobnie jak w wielu innych krajach, popularny jest zwyczaj wieszania (najczęściej przy kominku lub łóżku) specjalnej skarpetki, do której św. Mikołaj (w Anglii tzw. Father Christmas) wrzuca drobne upominki – oczywiście tylko dla grzecznych dzieci. A tego wieczoru dzieci zostawiają także Mikołajowi szklankę brandy oraz leguminową babeczkę, a także marchewkę i miskę wody dla jego renifera. Prezenty zostawione przez Mikołaja są bardzo celebrowane. Każdy prezent jest otwierany indywidualnie, wszyscy zgromadzeni wydają głośne „oh” i „ach”, a po otwarciu kilka prezentów następuje przerwa na herbatę, po czym otwiera się kolejne kilka prezentów- krótko mówiąc procedura taka trwa nieraz cały dzień. W Polsce prezenty od Mikołaja raczej otwierane są równocześnie przez wszystkich.

Świąteczny „krakers” (Christmas Crackers)

Świąteczny „krakers” jest specjalną tubą, zapakowaną w taki sposób, że przypomina cukierek. Jednak nie służy do jedzenia. Po otwarciu znajdziemy tam drobny upominek – zazwyczaj jest nim papierowa korona lub dowcip umieszczony na niewielkim skrawku papieru. Oczywiście im droższy krakers, tym lepsze upominki. W tych z wyższej półki możemy znaleźć otwieracz do butelek, mały notesik, składane lusterko itp. Przy otwieraniu krakers wydaje charakterystyczny odgłos.

Wysyłanie bożonarodzeniowych kartek

Mimo, że internet jest obecnie jednym z najpopularniejszych kanałów komunikacji na Wyspach, nie zniknęła tu inna, świąteczna tradycja – wysyłanie bożonarodzeniowych pocztówek do przyjaciół i rodziny. Początki tego zwyczaju sięgają czasów królowej Wiktorii, kiedy to Sir Henry Cole zlecił angielskiemu malarzowi Johnowi Calcottowi zaprojektowanie dla niego kartki świątecznej, którą wysłał potem do swoich krewnych i znajomych. W czasach wiktoriańskich należało wykonać świąteczną kartkę własnoręcznie. Dziś większość Brytyjczyków kupuje gotowe pocztówki. Wszystkie, otrzymane w ten sposób kartki ustawia się zazwyczaj na kominku lub rozwiesza w poprzek salonu lub głównego pokoju w domu czy mieszkaniu.